Tato, a kto to? – zabawy z historią i kulturą Gdańska to cykl warsztatów, które Paweł Paniec prowadzi od 2014 roku dla Dzieci i ich Rodziców, a szczególnie dla Ojców, żeby stymulować zwiększanie ich partycypacji w czasie opieki nad dziećmi.
Celem wspólnych zabaw jest przybliżenie postaci, które zapisały się swoimi pozytywnymi działaniami w historii miasta i świata, ale nie chodzi tylko o przekazywanie wiedzy – chodzi o wspólną zabawę i otwieranie się na siebie i nowe umiejętności.
Działania w poprzednich latach obejmowały szeroki zakres postaci, tematów i form, przykłady działań, możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach:
W roku 2021 postanowiliśmy zaprezentować sposoby zabawy za pomocą narzędzi online:
Odcinek 1.
Wysłuchajcie opowieści o Janie Heweliuszu, a następnie zbudujcie wspólnie polemoskop korzystając z instrukcji zawartej w filmie.
Życzymy dobrej zabawy!
Odcinek 2.
Jakub Teodor Klein
Jakub Teodor Klein to gdański przyrodnik, którego zbiory okazów flory i fauny oraz eksperymenty hodowlane i oparte na nich dzieła zbierające wyniki badań budziły podziw XVIII-wiecznych naukowców. Klein stworzył system opisu gatunków, który konkurował z tym stworzonym przez Linneusza. Najbardziej jednak zapamiętany został dzięki temu, że jako pierwszy wyhodował w niezbyt sprzyjającym klimacie krzewy kawowca i uzyskał z nich bardzo cenne wtedy ziarenka.
Wysłuchajcie opowieści o Jakubie Teodorze Kleinie, a następnie spróbujcie swoich sił w eksperymentach botanicznych korzystając z instrukcji zawartych w filmie.
Odcinek 3.
Andreas Hildebrandt
Wysłuchajcie opowieści o panu, który nazywał się Andreas Hildebrandt, a następnie przeszukajcie wasze domy w poszukiwaniu różnych źródeł dźwięków.
Jak wykonać kilka z nich pokazuję na filmie.
Życzymy dobrej zabawy!
Odcinek 4.
Paweł Beneke i Andrzej Sulewski
Czy chcieliście kiedyś zostać piratami?
W Gdańsku bywało dużo piratów, z którymi wiązały się niesamowite historie, jak na przykład ta dotycząca obrazu Hansa Memlinga „Sąd ostateczny”.
Posłuchajcie opowieści o najbardziej znanych gdańskich piratach, a do tego w dzisiejszym odcinku pokażemy Wam, jak zrobić kluczowy dla wyglądu pirata element – drewnianą nogę.
Dzięki temu będziecie mogli samodzielnie przygotować przebranie na bal karnawałowy, czy Haloween.
Życzymy dobrej zabawy!
Odcinek 5.
Wijbe Adam
Co byście zrobili, gdybyście musieli przenieść górę przez rzekę?
Gdybyście znali jakiegoś Stolema, to można by poprosić go o pomoc.
Jednak bohater tego odcinka – Wijbe Adam postanowił poradzić sobie inaczej i zbudował najbardziej niesamowity wynalazek swoich czasów.
Jaki?
Tego dowiecie się z filmu, a przy okazji nauczycie się sami robić taką konstrukcję.
Zapraszamy do oglądania
Odcinek 6.
Jeremiasz Falck Polonus
Kopiuj – wklej!
Dzisiaj to proste, podobnie jak dostępność obrazów, jednak kiedyś tak nie było i dlatego działali rytownicy, tacy jak bohater dzisiejszej opowieści i warsztatu – Jeremiasz Falck zwany Polonusem.
Potrafił on przygotować odbitki nawet skomplikowanych dzieł malarskich, a specjalizował się w portretach.
Więcej o nim dowiecie się z naszej opowieści, a jak w domu z rodzicami pobawić się w grafika – rytownika, zobaczycie w trakcie i filmu instruktażowego w drugiej części nagrania.
Zapraszamy do oglądania!
Odcinek 7.
Józef Czyżewski
Dzisiaj, żeby ludzie się o czymś dowiedzieli, trzeba to umieścić w internecie, a kiedyś wykorzystywano w tym samym celu druk.
Bohater tego odcinka otworzył drukarnię między innymi po to, by móc łączyć Polaków mieszkających w Gdańsku i okolicach, kiedy Polska była pod zaborami. Tak stał się jednym z ważniejszych działaczy ruchu polonijnego, a my wspominając jego dokonania pokażemy Wam, jaką świetną zabawą może być drukowanie.
Dowiecie się, jak to zrobić we własnym domu z materiałów, które macie pod ręką.
Zapraszamy do oglądania!
Odcinek 8.
Marian Pelczar
Bibliotekarz to ponoć nudny zawód.
Ale to tylko pozory.
W Gdańsku byli bibliotekarze, którzy mieli liczne przygody, a w tym odcinku opowiemy Wam o dwóch takich panach, dzięki którym w Gdańsku mamy zbiory, dla których każdy bibliofil oddałby ostatnią koszulę.
Ale o książki trzeba umieć dbać, żeby nam długo służyły, dlatego pokażemy Wam, jak naprawiać zniszczone egzemplarze.
Zapraszamy do oglądania!
Odcinek 9.
Joanna Henrietta Schopenhauer
Zazwyczaj miło jest wspominać, bo wspomnienia to druga strona marzeń.
Zazwyczaj wspomnienia są piękniejsze niż rzeczywistość.
Ale żeby dobrze pamiętać, warto zapisywać, to co się zdarzyło.
W tym odcinku zapraszamy Was na spotkanie z Joanną Schopenhauer, która stworzyła jedne z ładniejszych wspomnień o dawnym Gdańsku. Przy okazji opowiemy Wam, jakimi dziwnymi drogami mogą wędrować ścieżki pamięci.
Zachęcamy Was również do tego, byście zapisywali to, co się Wam przydarza, a najlepiej robić to w pięknych pamiętnikach.
Nauczymy Was robić solidne notatniki, w których umieścicie to, co ma przetrwać, nawet jeśli uleci z głowy.
Zapraszamy do słuchania, oglądania i do wspólnej zabawy.
Odcinek 10.
Marian Kołodziej
Co to znaczy zrobić scenę?
To zależy.
W tym odcinku naszego cyklu, opowiadamy Wam o kimś, kto sceny robił zawodowo, czyli o scenografie Marianie Kołodzieju.
Przez całe życie był związany z teatrem, ale także z filmem, ale jego najbardziej znane dzieło miało zupełnie inny wymiar, a podziwiało je na żywo ponad milion ludzi.
Co to było?
Tego dowiecie z filmu.
W tym odcinku pokażemy Wam, jak razem z dziećmi możecie w domu zbudować własny teatr – postępując zgodnie z instrukcjami, sami zrobicie scenę, kurtynę i dekoracje, a nawet wymyślicie i wystawicie własną sztukę teatralną.
Zapraszamy do oglądania i do zabawy.
Opis koncepcji cyklu:
Rodzicielstwo to, oprócz innych spraw, konieczność odpowiadania na nieskończoną liczbę pytań spadających na nas niczym grad meteorów każdego dnia od chwili, w której nasze dzieci otworzą rano oczy, do czasu gdy zamkną je zasypiając wieczorem.
Jedno z tych pytań zadajemy sobie często sami, zanim jeszcze postawią je nam dzieci: kim jest patron tej, czy innej ulicy?
Za niejednokrotnie nic nie mówiącymi nazwiskami kryją się fascynujące osobowości, niezwykłe osiągnięcia, niespotykane umiejętności. Ten niesamowity świat otacza nas w naszym mieście nacodzień, wystarczy tylko chwila, by zwrócić nań naszą uwagę. Do tej rzeczywistości chciałbym Was zaprosić razem z Waszymi dziećmi.
Sobotnie spotkania oparte były na wspólnej zabawie i w tej przyjemnej formie poznawaliśmy wspaniałych bohaterów. Dzięki temu nie tylko miło spędziliśmy czas, ale również nauczyliśmy się inaczej patrzeć na ulice naszego miasta, które przemierzamy codziennie.
Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku od lat 5-10 oraz dla ich rodziców (w szczególności dedykujemy je tatom 🙂 ).
Prowadzący: Paweł Paniec – ppaniec@promkultura.org