fbpx

Miasto – ono wyznacza rytm naszego życia, ono nas kształtuje. Ale również my wpływamy na to, jakie ono jest. Potrzeba zieleni w miastach i jej znaczenie dla jakości życia jest argumentem stale powracającym i przez nikogo niekwestionowanym. Dlatego zaprosiliśmy do rozmowy o mieście widzianym z perspektywy projektanta zieleni.

Joanna Paniec, architektka krajobrazu, Ogrodnik Miejska w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni opowiedziała na czym polega specyfika pracy w tej branży, jak czytać zielone koncepcje wpisane w tkankę miasta, jakie funkcje pełni przyroda wśród zabudowy i jakie cele w tym zakresie powinni stawiać przed sobą projektanci. Ponadto omówione zostały przykłady dobrych praktyk wziętych z realizacji polskich i zagranicznych, po czym nastąpiła dyskusja o tym, co gra w zielone w Waszych sercach.

Jesienią kontynuowaliśmy „Zielony punkt widzenia na miasto” w formie warsztatów z architektury krajobrazu dla osób zaangażowanych w procesy dziejące się w naszym mieście. Posileni wiedzą z pierwszego spotkania, wrażliwsi na kompozycje elementów przyrody uczestnicy pod kierunkiem Joanny Paniec zaprojektowali wybrany przez siebie zielony fragment Gdańska.

Naszym zamierzeniem było dać aktywistom narzędzie do zmiany miasta na lepsze.

Zielony punkt widzenia na miasto - plakat wiosna
Zielony Punkt Widzenia na miasto - plakat jesie

Wydarzenie realizowane i dofinansowane w ramach programu Otwarty IKM

Otwarty IKM logo

Koncepcja i realizacja: Joanna Paniec i Paweł Paniec

Koordynacja: Paweł Paniec