fbpx

Zielone Sąsiedztwo 2023 – warsztaty rewitalizacyjne w Nowym Porcie to dwa cykle spotkań oraz projekty aranżacji przestrzeni dwóch podwórek, które były realizowane od początku lata do progu jesieni 2023. To wydarzenia, które zostawiły zielony ślad we wspólnej przestrzeni, były okazją do uporządkowania i renowacji przestrzeni oraz budowania i wzmocnienia relacji społecznych, a tym samym do podtrzymania efektu długoterminowych działań rewitalizacyjnych.

Celem projektu było wspieranie działań społecznych w podobszarze rewitalizacji Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście. Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Warsztaty oraz projekty aranżacji wykonała Joanna Paniec – architektka krajobrazu, animatorka kultury i edukatorka / więcej na www.slowgarden.design

Opis warsztatów zrealizowanych w ramach projektu Zielone Sąsiedztwo:

“Niezłe ziółko” / lokalizacja: ul. Na Zaspę 53, Nowy Port, Gdańsk

W tym cyklu warsztatowym zakładaliśmy miniogródki ziołowe, tworzyliśmy własne mieszanki herbat oraz poruszaliśmy zagadnienia związane z sadzeniem i pielęgnacją roślin, dobroczynnym wpływem uprawy roślin na organizm i praktycznym zastosowaniem ziół. Podczas jesiennego warsztatu podjęliśmy wyzwanie i posadziliśmy 1000 sztuk cebulek kwiatów (m.in. tulipanów, żonkili, krokusów i.in.) w przestrzeni podwórka. Kwiaty będzie można podziwiać wiosną 2024 roku.

“Ogród kuchenny” / lokalizacja: ul. Strajku Dokerów 17/18, Nowy Port, Gdańsk

W uprzątniętej i odnowionej części podwórza założyliśmy ogród kuchenny, a posadzone rośliny wykorzystaliśmy jako barwniki roślinne do prac plastycznych. Podczas warsztatów posadziliśmy również rośliny w niewielkim ogrodzie deszczowym, a jesienią sadziliśmy w przestrzeni podwórka “cebule do ozdoby”, tj. cebulki wiosennych kwiatów, które będzie można podziwiać wiosną 2024 roku.