fbpx
Najbliższe spotkanie Wspólnoty Myśli w Bibliotece Manhattan odbędzie się 26 czerwca 2023 roku o godzinie 18 00
Jego temat to Myślenie. A jaki to ma sens?

W 2022 roku postanowiliśmy przekonać gdańszczan, że myślenie to wielka przygoda.
Że jest to podróż, która rozpoczęła się, kiedy pierwszy raz ktoś zapytał “Dlaczego?”
A filozofia to opowieść o tej podróży spisywana przez pokolenia odkrywców, którzy mieli odwagę zapuszczać się na tereny, do których wcześniej ludzka wiedza nie sięgała.
Od sierpnia do grudnia 2022 roku w poniedziałki o godzinie 17.30 spotykaliśmy się w Bibliotece Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu by w aktywny sposób poznać podstawy filozofii i doświadczyć jej nie tylko jako teorii, ale również poznać jej zastosowania i praktyczne konsekwencje.
Spotkania miały charakter warsztatowy. W pierwszej połowie cyklu realizowaliśmy program oparty o główne działy filozofii. W drugiej – wspólnie ustalaliśmy, jaki temat najbardziej nas interesuje, a następni podejmowaliśmy próbę zrozumienia tego zagadnienia odnosząc wysiłki teoretyczne do praktycznych zagadnień z naszych codziennych doświadczeń
Tytułowa wspólnota myśli nie oznaczała dla nas dążenia do ustalenia jedynego słusznego punktu widzenia. Wzajemnie korzystaliśmy z różnorodności, którą wnosił każdy z uczestników, żeby spojrzeć na poruszane zagadnienia w pełnym bogactwie znaczeń, jakie odbija się zarówno w historii filozofii, jak i w naszym życiu.

Pomysłodawcą cyklu i współuczestniczącym prowadzącym warsztaty był Paweł Paniec – filozof, animator kultury, edukator, od 2009 r. autor i organizator wielu inicjatyw popularyzujących wiedzę z zakresu filozofii i lokalnej historii, w tym autorskich cyklów warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych: Tato, a kto to? (2014-2017, 2021), zMYŚLne zabawy (2018-2019), Dzieciaki – Myślaki (2019), Myśl dojrzała (2015-2018), Mapa myśli (2016). W ostatnim czasie realizował cykliczne wykłady online: Myślimy po polsku – czyli jak? (2020), Gdańsk i jego wartości (2020), Demokracja dla Wszystkich i dla Każdego (2021) dostępne w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/channel/UChcJwdYoEAGsXvlaUgARhrw .
W ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska realizował cykl Całe złoto Johanna Speimanna (2021) i Aluzje Gdańskie – bajki filozoficzne dla dużych i małych (2022).

Projekt Wspólnota Myśli jest realizowany w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk

Realizację projektu Wspólnota myśli dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Herb Gdańska v. 12.21.

Projekt Wspólnota Myśli został zrealizowany dzięki wsparciu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada w Gdańsku