fbpx

Tato, a kto to? – zabawy z historią i kulturą Gdańska to cykl warsztatów, które Paweł Paniec prowadzi od 2014 roku dla Dzieci i ich Rodziców, a szczególnie dla Ojców, żeby stymulować zwiększanie ich partycypacji w czasie opieki nad dziećmi.

Celem wspólnych zabaw jest przybliżenie postaci, które zapisały się swoimi pozytywnymi działaniami w historii miasta i świata, ale nie chodzi tylko o przekazywanie wiedzy – chodzi o wspólną zabawę i otwieranie się na siebie i nowe umiejętności.

Działania w poprzednich latach obejmowały szeroki zakres postaci, tematów i form, przykłady działań, możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach:

W roku 2021 postanowiliśmy zaprezentować sposoby zabawy za pomocą narzędzi online:

Odcinek 1.

Wysłuchajcie opowieści o Janie Heweliuszu, a następnie zbudujcie wspólnie polemoskop korzystając z instrukcji zawartej w filmie. Życzymy dobrej zabawy! Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Gdańska

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie polemoskop.png
Polemoskop, czyli peryskop według rysunku samego Jana Heweliusza

Odcinek 2.

Jakub Teodor Klein



Odcinek 3.

Andreas Hildebrandt

Odcinek 4.

Paweł Beneke i Andrzej Sulewski

Odcinek 5.

Wijbe Adam

Odcinek 6.

Jeremiasz Falck PolonusObrazek do ćwiczeń – statekPobierz

Odcinek 7.

Odcinek 8.

Odcinek 9.

Odcinek 10.







Opis koncepcji:

Rodzicielstwo to, oprócz innych spraw, konieczność odpowiadania na nieskończoną liczbę pytań spadających na nas niczym grad meteorów każdego dnia od chwili, w której nasze dzieci otworzą rano oczy, do czasu gdy zamkną je zasypiając wieczorem.
Jedno z tych pytań zadajemy sobie często sami, zanim jeszcze postawią je nam dzieci: kim jest patron tej, czy innej ulicy?
Za niejednokrotnie nic nie mówiącymi nazwiskami kryją się fascynujące osobowości, niezwykłe osiągnięcia, niespotykane umiejętności. Ten niesamowity świat otacza nas w naszym mieście nacodzień, wystarczy tylko chwila, by zwrócić nań naszą uwagę. Do tej rzeczywistości chciałbym Was zaprosić razem z Waszymi dziećmi.
Sobotnie spotkania oparte były na wspólnej zabawie i w tej przyjemnej formie poznawaliśmy wspaniałych bohaterów. Dzięki temu nie tylko miło spędziliśmy czas, ale również nauczyliśmy się inaczej patrzeć na ulice naszego miasta, które przemierzamy codziennie.

Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku od lat 5-10 oraz dla ich rodziców (w szczególności dedykujemy je tatom 🙂 ).

Prowadzący: Paweł Paniec – ppaniec@promkultura.org



Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu

Miasta Gdańska

Herb Gdańska v. 12.21.